İstanbul Kültür Turları

 

İstanbul özel ilgi alanım. Üniversite yıllarımdan beri İstanbul üzerine bulduğumu okumaya çalıştım. O dönem için İzmir’de yaşadığımdan dolayı İstanbul üzerine  teorik bilgimi pratik geziler ve gözlemler ile pekiştirmem mümkün olamadı. Ne zaman ki İstanbul’a yerleşip tekrar yaşamaya başladım tek başıma yada arkadaşlarım ile gezerek, öğrenerek  pratiğimi artırmaya çalıştım. Bir süre sonra edindiğim gezi kültürü objeden, mekandan çok kültüre yönelmeye başladı. Yapıları, tarihleri bilmek, bilmeye çalışmak,  kültürü de –kendimce- özümsemeye başlamam ile birlikte keyifli bir hal aldı.  Eski bir sokağın kahvesinde mahalleli ile sohbet etmek, çok  şıkı bir 19 . Yy binasına bakmak ile benzer keyif veriyordu artık.

O süre içerisinde İstanbul kültür gezilerine ilişkin yaklaşık 20 tur programı hazırladım. Bir kısmını tur katılımcıları ile gezmek mümkün olabildi, bir kısmı ise ticari varlık gösterememekle birlikte güzel rotalar ve planlar olarak aklımın bir ucunda halen.

2009 yılında Turist Rehberlerine verilen “İstanbul Kültür Sanat Rehberliği uzmanlık eğitimi” ile eksik kaldığım bazı noktaları kapatma fırsatım oldu.

Fakat İstanbul’u bildiğini iddia etmek şehre saygısızlık olacaktır. Şehri bilmiyorum ama anlamaya  çalışıyorum . Yetiyor.